نام کامل:مجتبی خوش کلام,نام مستعار:صنایع گازی پرستلی.آدرس سایت:www.pgas.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

فرآیند تبدیل هوا از حالت گاز به مایع و تفکیک جزء به جزء آن

          هوایی که ما تنفس می کنیم مخلوطی از گازهای مختلف است که هر کدام از این گازها خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند و برای صنایع و موارد پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار ند.ترکیبات هوا که به عنوان گازهای اتمسفر شناخته می شوند به شرح ذیل می باشند:

21 درصد اکسیژن ، 78در  صد نیتروژن ،    0/93 درصد آرگون ، 0/03 درصد    دی اکسید کربن، 0/0005 درصد هلیم(He)، و همچنین مقداری بخارآب (H2O).

هوا ترکیبات دیگری نیز دارد که به عنوان گازهای نادر (Rare Gases) شناخته می شوند از جمله :

0/0018 درصد نئون، 0/0001  درصد کریپتون ، 0/000009 درصد زئون (Xe).

همه گازهای موجود در اتمسفر را میتوان تفکیک کرد و به صورت خالص مورد استفاده قرار داد، بدین منظور هوا را طی فرآیندی تبدیل به مایع می نمایند و با استفاده از نقطه جوش هرگاز ، آنها را ازز هم جدا می کنند.

هوا طی پنج مرحله به مایع تبدیل می شود.

یک) تراکم Compression   دو) تصفیه Purification   سه) خنک سازی Refrigeration   چهار) انبساط Expansion   پنج) تقطیر Distillation

عمل تراکم توسط کمپرسور های چند مرحله ای تا 200 بار فشار انجام می گیرد ، سپس هوای فشرده جهت تصفیه از سیستم تصفیه و درایر (Air Purifier and Drier) عبور داده می شود تا دی اکسید کربن ، بخارآب و برخی از هیدروکربن های موجود در آن گرفته شود. عمل تصفیه و خشک کردن هوا توسط موادی به نام زئولیت انجام می گیرد . . پس از آن هوای خشک و تصفیه شده توسط سیستم فریون و توربین تا دمای حدود 145 - درجه سانتیگراد  سردمی شود و با عبور از مبدل حرارتی  (Heat Exchanger) و شیرهای انبساطی (Expansion Valve ) برودت هوا به حدود  170- درجه سانتیگراد می رسد وتحت فشار بحرانی به مایع تبدیل می شود. هوای مایع وارد برج تقطیر Distillation Column می شود و طی فرآیند تبخیر و انقباض دوباره و براساس نقطه جوش هریک از عناصر ، عمل تفکیک صورت می پذیرد.

 
 
 

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

خدمات مشاوره ای و مهندسی

صنایع گازی پرستلی مفتخر است که با شعار ((تامین به موقع)) محصول مورد نیاز مشتریان محترم را با استفاده از ناوگان مجهز به تانکهای مخصوص حمل میعانات کرایوجنیک در محل تحول نماید.

عضویت در خبرنامه

اطلاعات تماس

آدرس:کرج، شهرک صنعتی بهارستان، خیابان گلستان یکم، نبش جنوبی چهارراه اول، صنایع گازی پرستلی

تلفن:3-21 10 76 34 026

نمابر : 02634761018

انتقادها و پیشنهادها